Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Συνέδρια- Ημερίδες- Σεμινάρια

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Προσεγγίζοντας ερευνητικά την ιστορία μέσα από το Ιστορικό Αρχείο Νάξου: Βιωματικό εργαστήρι σε συνεργασία με τον σύμβουλο σχολικών δραστηριοτήτων της Α΄θμιας εκπαίδευσης για την εξοικείωση των εκπαιδευτικών με το αρχειακό υλικό και την αξιοποίησή του μέσα στην τάξη. Μάιος 2013, Πολιτιστικό Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

ΟΜΙΛΙΕΣ

Μιχάλης Κοκολάκης, «Ο ελληνικός εθνικισμός και οι Αλεβήδες της Τουρκίας.» Χρονικό της Εταιρίας Μελέτης Νέου Ελληνισμού, Μάρτιος 2008, Αθήνα.

Μαρία Παπαγιάννη, «Ιστορικό Αρχείο Νάξου: προνόμιο και πρόκληση για το νησί.» Διημερίδα Η Νάξος για τους Νέους, Αύγουστος 2010, Χαλκί Νάξου.

Μιχάλης Κοκολάκης, «Ανασκαφές στα αρχεία των Ειρηνοδικείων της Νάξου.» Σεμινάρια της Ερμούπολης, Ιούλιος 2011, Ερμούπολη Σύρου.

Μαρία Παπαγιάννη, «Εργαστήριο Συντήρησης Χαρτιού και Βιβλιοδεσίας στο Ιστορικό Αρχείο Νάξου: ενθαρρύνοντας τη συμμετοχή και τον εθελοντισμό μέσα από το δρόμο της δημιουργίας.» Σεμινάρια της Ερμούπολης, Ιούλιος 2013, Ερμούπολη Σύρου και 2η Συνάντηση για τη Νάξο, Σεπτέμβρης 2013, Χώρα Νάξου.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις