Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Το Τοπικό Αρχείο Νάξου διοργάνωσε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο:

«Ιχνηλατώντας το ιστορικό παρελθόν του         τόπου μας με οδηγό τα Αρχεία»

Η έναρξη του προγράμματος πραγματοποιήθηκε  την Δευτέρα 12/3/2018 και θα συνεχιστεί και κατά την επόμενη σχολική χρονιά.

Οι συναντήσεις θα γίνονται  πρωινές ώρες στην αίθουσα εκδηλώσεων της Σχολής Ουρσουλινών στο Kάστρο της Χώρας Νάξου.
Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής καθημερινά 9:00 -15:00 στο 22850 23037.

Περιγραφή δραστηριοτήτων:

• Γνωριμία με το Τοπικό Αρχείο Νάξου (χρήση power point)
  • Οι μικροί ερευνητές αναλύουν τεκμήρια και φωτογραφίες, συμπληρώνοντας φύλλα εργασίας
  • Εκπαιδευτικά παιχνίδια :
    • Στιγμές από τη ζωή στα χρόνια της Κατοχής 1941-1944
    • Παλιά επαγγέλματα κρυμμένα στο Αρχείο
    • Το Κάστρο της Νάξου
    • Η Παλιά Χώρα μέσα από φωτογραφικό υλικό
    • Παροιμίες από την ιδιωτική συλλογή της Διαλεχτής Ζευγώλη -  Γλέζου

«Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ»

Με αφορμή την κήρυξη του 2017 ως «έτος Καζαντζάκη», το Τοπικό Αρχείο Νάξου διοργάνωσε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο:
«Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ»
Η έναρξη του προγράμματος πραγματοποιήθηκε  την Δευτέρα 13/3/2017, όπου κατά την πρώτη εβδομάδα είχαμε την τιμή να βρίσκεται κοντά μας το μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη, Αθηνά Βουγιούκα, συγγραφέας και μεταφράστρια.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και κατά την φετινή σχολική χρονιά (2017-2018).
Οι συναντήσεις θα γίνουν πρωινές ώρες στην αίθουσα εκδηλώσεων της Σχολής Ουρσουλινών στο κάστρο της Χώρα Νάξου.
Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής καθημερινά 9:00-14:30 στο τηλέφωνο 22850-23037

Παρουσίαση Προγράμματος

Εργαστήριο Συντήρησης Χαρτιού και Βιβλιοδεσίας

Κατά τα έτη 2012-2014 ξεκίνησε στο Αρχείο μας εργαστήρι συντήρησης χαρτιού και βιβλιοδεσίας.  Το εργαστήρι λειτούργησε με 10, περίπου, εθελοντές, υπό το συντονισμό της υπεύθυνης του Αρχείου, Μαρίας Παπαγιάννη και με διδάσκουσα και επιβλέπουσα την συντηρήτρια κ. Σταματίνα Ουζούνογλου.  Στα 2 χρόνια που λειτούργησε, το εργαστήρι κατάφερε να διασώσει και να βγάλει από την αφάνεια 80, περίπου, από τα πολυτιμότερα και πιο ενδιαφέροντα βιβλία του Αρχείου μας και κίνησε το ενδιαφέρον σε πολύ κόσμο να το γνωρίσει και να έρθει σε επαφή με το πολύτιμο υλικό και τη φιλοσοφία του.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις