Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Εκθέσεις αρχειακού υλικού

Το Τοπικό Αρχείο Νάξου, αξιοποιώντας μέρος του πλούσιου υλικού του, έχει οργανώσει και παρουσιάσει στο κοινό της Νάξου της ακόλουθες εκθέσεις:

«Από το Φράγκικο στο Ρωμαίικο: έκθεση για την ιστορία της Νάξου (1433- 1821) από τις συλλογές Ι. Δελλαρόκκα και Π. Ζερλέντη.» Ψηφιακή ανατύπωση 92 εγγράφων της Φραγκοκρατίας και της Τουρκοκρατίας από τις συλλογές Ι. Δελλαρόκκα (Τ.Α.Ν.) και Π. Ζερλέντη (Κ.Υ. Γ.Α.Κ.), διαρθρωμένα σε 14 θεματικές ενότητες με τις αντίστοιχες λεζάντες και ιστορικές επεξηγήσεις.  Έγγραφα υπογεγραμμένα από δούκες, επίσκοπους, καδήδες και μπέηδες της Παροναξίας, ορισμοί του καπετάν πασά και των δραγουμάνων του στόλου, επιστολές και διπλώματα ευρωπαϊκών προξενείων, δικαιοπρακτικά και κοινοτικά έγγραφα του 17ου και 18ου αιώνα, ενθύμια των Ιησουιτών και του ελληνικού σχολείου της Γρόττας.  Τοπικό Αρχείο Νάξου και Ιστορικός Όμιλος Νάξου «Αρσός», Ιούλιος 2007, 1ο Γυμνάσιο, Χώρα Νάξου. Απρίλιος-Μάιος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου. Αύγουστος 2013, φουαγιέ δημοτικού θεάτρου Ι. Καμπανέλλης, Χώρα Νάξου.

«Ναξιώτικες ρεκλάμες: στιγμές από τη ζωή του νησιού στις διαφημίσεις του τοπικού τύπου (1892-1979).  Ψηφιακή ανατύπωση 170 διαφημίσεων από 15 ναξιακές εφημερίδες των ετών 1892-1979 στις οποίες προβάλλεται η εμπορική δραστηριότητα των Ναξιωτών τόσο στο νησί όσο και στην Αθήνα και οι οποίες παρουσιάστηκαν ανά δεκαετία.  Μάιος- Ιούνιος 2009, φουαγιέ δημοτικού θεάτρου Ι. Καμπανέλλης, Χώρα Νάξου. Αύγουστος 2009, Λύκειο Τραγαίας, Χαλκί Νάξου. Απρίλιος-Μάιος 2010, Πολιτιστικό Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

«Έκθεση εγγράφων Ιταλογερμανικής Κατοχής (1940-1944).» Απρίλιος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

«Κειμήλια της συλλογής Ι. Δελλαρόκκα (16ος-17ος αι.)» Απρίλιος-Μάιος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

«Σπάνια βιβλία της συλλογής του Αρχείου (18ος-20ος αι.)» Μάιος-Ιούνιος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

«Τοπικά αρχεία και κατάστιχα (19ος -20ος αι.)» Ιούνιος-Ιούλιος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

«Κυκλαδίτικες εφημερίδες και περιοδικά (19ος -20ος αι.)» Ιούλιος-Αύγουστος 2011, Πολιτιστικό  Κέντρο Πρώην Σχολής Ουρσουλινών, Κάστρο, Χώρα Νάξου.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις